جایگاه تلویزیون کجاست؟

فاطمه براتی_ نگاه کویر: دستانم خیس شده بود و انگشتانم سوزن ،سوزنی می شدند و هم چنان به جستجویم ادامه می دادم ،محیط خانه برایم یک نواخت و تکراری شده بود و از کتاب خواندن هم خسته شده بودم ،سرگرمی جدید و متنوعی میخواستم که شادی برایم به ارمغان بیاورد چند بار شبکه ها رو بالا و پایین کردم اما برنامه مهیجی نداشت به سراغ تلفن رفتم تا با صحبت کردن با شیوا کمی از این حال بیرون بیایم با شور و هیجانی وصف ناپذیر گفت:سلام چطوری؟منم پاسخش را دادم صدایم کلافه به نظر می رسید با تعجب پرسید: اتفاقی افتاده؟ گفتم:نه حوصلم سر رفته و تلویزیونم چیزی نداره با لحنی که اندکی حالت تمسخر داشت گفت:ای بابا هنوز تلویزیون نگاه میکنید؟ماهواره وصل کن تا از این بی حوصلگی راحت شوی سر هرساعتی که روشنش کنید برنامه داره بعضی وقتا زمانم کم میارم ،تعجب در تمام وجودم ریشه دوانده بود و نمی دانستم سوالم رو چطوری بپرسم بالاخره تصمیمم گرفتم و گفتم: باوجود نیلوفر حریم سلطان می بینی ؟شیوا که مثل همیشه ارام و خونسرد بود گفت:اره مگه چیه ؟باید قانعش می کردم گفتم:درسته که تلویزیون همیشه برنامه جالب نداره اما برنامه مفیدم داره ،ماهواره اثراتش آرام آرام نشون میده و روی ذهن و افکار نیلوفر اثر میذاره و تو دیگه نمیتونی جلو اثراتشو بگیری ،او که عادت نداشت خیلی ساکت بماند اما این بارسکوت اختیارکرده بود و پس از پایان حرفام گفت:باشه به حرفات فکرمیکنم
یکی از مسائلی که در جامعه بسیار از آن صحبت میشود و توانسته در بسیاری از منازل نقش مهمی را ایفا کند ماهواره است ،با داشتن برنامه متنوع هرکسی را به نحوی سرگرم کرده ومی تواند بحث های جنجالی با بودن ونبودنش ایجاد کند واثراتی را هم درپی داشته باشد وموانع گوناگون برای ازبین بردن این حریف قدرکارسازواقع نشد وحضورش پررنگ ترازقبل شد درخیلی ازمنازل صحبت ازبرنامه های تلویزیون نمی شود وبه دست فراموشی سپرده شده است ،واقعا جایگاه تلویزیون کجاست؟
مدیرعامل موسسه تندیس فیلم سپاهان گفت: دیگر همه باید بپذیریم که تعارف بس است. دیگر همه می دانند که برای مقابله با ماهواره نه پارازیت انداختن کارگر می افتد و نه برخوردهای تندِ پلیسی، تنها چاره اصولی این ماجرا، ارتقاء کیفیت و رقابت است و بس.ابراهیم مرادی افزود:
علاوه بر اینها ممنوعیت هایی که در عرصه رسانه برای حرف زدن دراین باره پدید آمده است هم، امکان تحلیل، آسیب شناسی و آگاه سازی را از کارشناسان می گیرد و مخاطب را دودستی تقدیم رقیب می کند. وقتی برنامه های کودک تلویزیون ما از هر خلاقیت وجذابیتی خالی می شود، چرا یکی دو شبکه خارجی نیایند و این فضای خالی را با انواع و اقسام  کارتون ها پُرنکنند؟هروقت تلویزیون خودمان درست عمل کرده و برنامه جذابی نزدیک به سلیقه عمومی و خواست مخاطبان تهیه و درست عرضه شده، اقبال مخاطبان را نیز به همراه داشته است.
ما می خواهیم یک فرهنگ را به واسطه پیام به یک مخاطب ارسال کنیم که رسانه انتقال این پیام تلویزیون است.اگر این تلویزیون را به مانند یک تابع فرض کنیم که قرار است ورودی آن فکر و ایده باشد و خروجی آن برنامه ای جذاب در هرقالبی که بتواند با برنامه هایی مانند بفرمایید شام و حریم سلطان و... رقابت کند.باید ضابطه ی این تابع بسیار قوی و مدون باشد. باید پول خرج کرد و به جا خرج کرد. مثلا بیاییم و با ساخت برنامه هایی مستند نحوه ی شکل گیری شبکه هایی مانند من و تو را برای مخاطب خودمان نشان دهیم بدون هیچ محدودیت و خط قرمزی ؟ آن وقت است که بانوی ما می فهمد که شخصیت پشت پرده ارمیا کیست و چه کسانی شبکه من و تو را هدایت میکنند.جوان ما باید شور و هیجان شعر یادت نره را در برنامه ها و مسابقات ما احساس کند تا دیگر نیازی به آن نداشته باشد. جوان ما باید بهترین مستندها را که با بودجه های تحقیقی وسیع ساخته می شود ببیند.چرا زمانی که مختارنامه پخش میشد و همین امسال هم حتی باز پخش ( که بنده تایید نمیکنم) می شود این همه بیننده دارد با آنکه از یک تم مذهبی نیز برخورداراست . دلیلش وجود یک تابع درست است که ایده را با صرف هزینه درست مبدل به خروجی درست کرده است.تلویزیون باید آنقدر بودجه درست صرف کند که بتواند با این هجمه ها مبارزه کند . مگر خود مسوولان ما بارها ذکر نکرده اند که شبکه های فارسی زبان با حمایت های مالی بی دریغ غرب طی طریق میکنند. پس ما هم نسبت به شبکه ها و برنامه سازهای داخلی دریغ نکنیم.
چرا من تهیه کننده باید با سرمایه شخصی فیلمی به اسم عروسک کاموایی بسازم در جشنواره های مختلف بین الملی جایزه و مقام بگیرم که موضوع آن هم امید به زندگی درست به مردم به خصوص بانوان است . ولی وقتی آن را به تلویزیون می دهم حاضر به خرید آن نیست ، تا من بتوانم با برگشت سرمایه ، کارهای فاخرتر و بهتری تولید کنم.چرا باید کودک ما در برنامه عمو پورنگ تبلیغ ماکارونی ببیند و عموپورنگ پر مخاطب به جای انتقال فرهنگ به بچه ها ماکارونی تبلیغ کند . این یعنی صرف بیخودی بودجه توسط تلویزیون.وجود کارشناسان غیر متخصص و نیز باری به هر جهت کارکردن در امر تصویب و تولید برنامه های تلویزیونی روند رو به ضعف کیفیت برنامه های تلویزیونی را منجر شده است . در پایان باید بگویم که مشکل رسانه ما با اعمال بودجه بیشتر و در راه درست خود قابل حل خواهد بود.
 پس ازمدت ها که ازشیوا بی خبربودم باهام تماس گرفت وگفت:روی حرفات خیلی فکرکردم اثراتشو کم وبیش دارم مشاهده میکنم وازهمسرم خواستم تا ماهواره روقطع کنه چندماهی میشه که ماهواره نداریم ،اما تلویزیونم برنامه ای نداره ..............

اطلاعات تماس

آدرس: اصفهان . چهارراه نظر . خیابان میر . بعد از پل شیخ صدوق . روبروی دبستان شهید احسانی . بن بست ایمانی . پلاک 41

تلفن پذیرش آگهی:

36619773  پزشکی

تلفن: 2326234 3-031

36611753  غذایی

 

فکس: 32326244 - 031 روابط عمومی 36622123

 

پیامک : 50002152      طراحی :03136625403

تلفن 24 ساعته:09195852085

اطلاعات اضافی